متن انگلیسی را درک نمیکنید؟

متن انگلیسی را درک نمیکنید؟

متن انگلیسی را درک نمیکنید؟

حتما تا بحال از خودتان متعجب شده اید که چرا آنچه را که می خوانید بدرستی متوجه نمی شوید ؛ این دغدغه اکثر زبان آموزان است، باید یاد بگیرید که چطور این مشکل را برطرف سازید تا بتوانید نمره ای بالا در هر آزمونی  مثل  آیلتس … بگیرید.

بسیاری از زبان آموزان این پرسش را بارها و بارها مطرح کرده اند ، به عنوان مثال:

” من به تازگی متوجه شدم بعضی از مقالات کتابم را ،با اینکه بارها انها را خوانده ام بنظرم مشکل می آیند و فقط 50% مفهوم آن را متوجه می شوم؛ برای رفع این مشکل حتی کلمه به کلمه تمامی واژگان مشکل را از فرهنگ لغت پیدا کرده ام و متن را ترجمه کردم ولی هنوز یک دسته از واژگان  در متن بنظر غیر مرتبط می رسند، چطور می توانم این مشکل را حل کنم.”

توصیه من به شما:

سعی نکنید هر واژه ای را در متن ترجمه کنید، ترجمه واژگان کار شما نیست کار یک متخصص ترجمه است. نکته مهم این است که باید مفهوم و نیت نویسنده و در حقیقت مفاد متن را درک کرد.

در آزمونی مثل آیلتس مطمئن باشید که متوجه معنی همه واژگان نخواهید شد و این انتظار را هم از متقاضیان آزمون نمی رود؛ پس مسیر را اشتباه نروید ووقت خود را صرف لغات حاشیه ای نکنید.

اما چه باید کرد…

سعی کنید مفهوم کلی متن را درک کنید که شامل درک هر واژه در متن نمی شود؛ یعنی ابتدا متن را بخوانید و حدس بزنید و بدنبال کلید واژه های متن باشید و انها را کشف کنید.

اگر خود را درگیر مفاهیم حاشیه ای متن کنید در حقیقت در درک آن فلج خواهید شد و به مرحله ای می رسید که توان خود را از دست داده و دیگر متوجه مفهوم هیچ متنی نخواهید شد.

اما برای کشف کلید واژه های متن چه باید کرد …

راه کارهای بسیاری وجود دارد ، بطور خلاصه هر متنی را که می خوانید ابتدا افعال موجود در متن را شناسایی کنید سپس رابطه اسم ها با افعال را در متن کشف کنیددر انتها به صفات و قیود توجه کنید .

شاید بپرسید چرا توجه به صفات وقیود در انتهای کار است ، یادتان باشد نقش صفات و قیود در متون توصیفی است و به همین علت در درجات بعدی اهمیت خواهند بود.

برای اینکه این تجزیه و تحلیل را بخوبی فرا بگیرید در مقاله بعدی راه کارهای عملی و تفصیلی را ارائه خواهم داد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *