موثرین روش در یادگیری زبان

موثرین روش در یادگیری زبان

موثرین روش در یادگیری زبان

شما مجبور هستید که از تهران به اصفهان بروید؟ از چه وسیله نقلیه ای استفاده می کنید؟… دوچرخه، اتومبیل ، موتورسیکلت، قطار و یا هواپیما

همه این روش ها موثر هستند اما کدام روش نیاز به کمترین انرژی و کوتاه ترین زمان دارد؟ مطمئنا بدنبال پیدا کردن روش کارامد خواهید بود.

همگی با این نظر موافق هستیم که هواپیما بهترین انتخاب است؛اگر چه ممکن است بعضی معتقد نباشند.

در یادگیری زبان هم باید بدنبال روش کارامد باشیم . در حقیقت یادگیری زبان را می توان به دو بخش ورودی input و خروجی output  تقسیم کرد.

بخش ورودی شامل خواندن و گوش دادن است و بخش خروجی یا همان نتیجه کار نوشتن یا صحبت کردن است. به منظور رسیدن به خروجی با کیفیت و خوب باید ورودی با کیفیت داشته باشیم. کودکی را در نظر بگیرید ؛ قبل از اینکه صحبت کردن را شروع کند تقریبا یکسال شنونده خوب بوده است البته این انتظار را نمی توان از یک بزرگسال داشت که یک یا دو سال قبل از صحبت کردن شنونده خوب باشد؛ اما هرچه برای ورودی تلاش کنید طبعا نتیجه بهتری خواهید داشت ؛ در مورد خواندن و نوشتن هم همین قانون برقرار است هرچه بیشتر بخوانید بهتر می نویسید.

من بر این باورم که هرچه بیشتر بخوانید ، بنویسید و گوش دهید نتیجه ان صحبت کردن بهتر است.

توصیه من به همه زبان اموزان این است که بدنبال یک روش موثر و کارامد در یادگیری زبان باشند ؛ تجربه به من اموخته است که موثر ترین و کارامدترین روش ، گسترش مهارت های زبانی است.از جمله:

ورودی input:

1- خواندن

روزانه حداقل پنج واژه جدید یاد بگیرید ، روش های متعددی برای این کار وجود دارد مثل فلش کارت و نگه داشت ان در جعبه و تمرین و تکرار روازانه در بازار چنین ابزار های اموزشی وجوددارد که معروف ترین ان G5 است روش خوبی است ، می توانید از این روش تقلید کنید . اگر روزانه پنج تا هفت کلمه یاد بگیرید با یک محاسبه ساده به رقم 1825 واژه در سال می رسید، مدت زمانی که صرف می شود 30 دقیقه است که کافی است و در طی چند سال فرهنگ واژگانی شما انقدر پیشرفت می کند که قادرید هر متنی را مثلا به زبان انگلیسی درک کنید.

2- شنیدن

گوش دادن به برنامه های رادیویی و هدف از ان، شنیدن واژگان در کوتاه ترین زمان ممکن است. نتیجه این تلاش استفاده از کلمات در گفتار است و هیچ راهی کارامد تر از ان نیست در مقایسه بعضی معتقدند که تلویزیون بهترین روش در تقویت شنوایی است ، اما من متفاوت فکر می کنم چرا که تصاویر به شما در درک مفهوم کمک می کند و گاهی به این مرحله می رسید که اصلا گوش نمی دهید بلکه فقط تصویر خوانی می کنید در نتیجه تاثیری در تقویت شنوایی ندارد. گوش داد ن به رادیو بهترین و باصرفه ترین روش است. در هنگام فعالیت روزانه مثل رانندگی ، پیاده روی ، پخت و پز، غذا خوردن و غیره این کار را انجام دهید.

خروجی :output

1- نوشتن

نوشتن باعث تقویت انچه که اموخته اید ، می شود و دقت شما را بالا می برد، پس در باره هر انچه که می خواهید بنویسید  و خود را در چالش واژگان و ساختار دستوری جدید قرار دهید مطمئن باشید به نتیجه مطلوب می رسید . برای پیشرفت در این بخش 30 دقیقه در روز بهترین زمان صرف شده است.

2- صحبت کردن

بلند بخوانید . خواندن با صدای بلند بهترین تمرین برای تقویت صحبت کردن است.. وقتی که با صدای بلند مطلبی می خوانید در حقیقت در حال صحبت با دستور زبان کامل مثلا به زبان انگلیسی هستید. این را بدانید در مکالمات عادی اشتباه برای هر کسی حتی گوینده زبان ماد ری رخ می دهد نکته منفی این است اگر این خطا ها در کلام بطور مستمر تکرار شوند انوقت است که دردسر ساز می شوند. برای رسیدن به هدف می توان روزانه یک تا دو ساعت با صدای بلند مطلبی را رو خوانی کنید. این روش برای تقویت درست صحبت کردن بهترین است.

اگر یادگیری در این چهار مهارت را تقویت کنید به شما قول می دهم که از نتیجه ان شگفت زده می شوید . هیچ رازی وجود ندارد فقط تمرین بیشتر.

یادتان باشد افراد موفق همیشه کارهایی انجام می دهند که افراد ناموفق علاقه ای به انجام ان ندارند.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *