نیاز سنجی در اموزش زبان فنی

نیاز سنجی در اموزش زبان فنی

نیاز سنجی در اموزش زبان فنی

در اموزش زبان فنی به این باور می رسیم که نیاز سنجی اساس اموزش است. بخش اعظم کار، جمع اوری اطلاعات و تجزیه و تحلیل ان است تا مطمئن شویم اموزش ما ، کارامد و موثر است.

جمع اوری اطلاعات به روش های مختلف صورت می گیرد و پرسش های بسیاری در این باب مطرح است که به چند مورد ان اشاره می کنم:

زبان اموزان باید به چه میزان به واژگان و ساختارها ی زبان توجه داشته باشند تا در کار موثر باشد؟

ایا تنها دانستن واژگان فنی برای درک متون و پیشبرد کار کافی است؟

آشنایی به زبان تا چه میزان ضروری است و توانایی زبان اموز فنی باید تا چه حد باشد؟

در چه شرایط و با چه توانی می توان از زبان استفاده کرد؟

چه فعالیت هایی باید انجام شود تا حداکثر یادگیری در زمینه اموزش فنی صورت گیرد؟

و…

با توجه به این پرسش ها در می یابیم صورت مسئله ساده وروان، اما یافتن پاسخ مناسب در پرده ابهام است.

استفاده از کتابهای اموزشی در این خصوص به خاطر چهار چوب مشخص کار را ساده می کند و همیشه به عنوان یک منبع مناسب مطرح است ؛ البته منکر این واقعیت هم نیستم اما بر این باورم که تنها کتاب در زمینه اموزشی کارساز نیست .

پس چه باید کرد؟

سال ها به عنوان مدرس زبان فنی در صنعت نفت شاهد افرادی در کلاس درس بودم که هیچگاه دکل نفتی را از نزدیک ندیده بودند ولی در کتابهای اموزشی همیشه بخشی از موضوع مربوط به ان می شدو تدریس این بخش از کتاب برای این گروه از فراگیران کار ساز نیست؛ یا حتی حضور افرادی را در کلاس می دیدم که زمینه علمی انان هیچ ارتباطی با موضوعات کتاب ندارد مثل متخصصین رشته ساخت و ساز و غیره؛ در این خصوص پیش بینی ساده است ، این گروه از افراد به دکل نفتی نزدیک نخواهند شد…

البته با توجه به این شواهد، می دانم که در هر صنایعی وجوه مشترک وجود دارد از جمله سلامت و ایمنی، که کارکنان باید در باره ان اطلاعات کافی داشته باشند.

اما ما در کدامین مسیر قرار داریم و چه باید کرد؟

وظیفه اموزشی، ما را وادار می سازد که بدنبال اولویت ها ی اموزشی باشیم. لازم نیست انرژی خود را صرف اموزش کلیه موضوعات کتاب درسی بکنیم باید در این راه تلاش دیگری داشته باشیم و ان نیاز سنجی است.

برای رسیدن به این هدف ابزار ها و تکنیک های بسیاری رهگشا هستند مثل پرسش نامه ، مصاحبه، ارزیابی مبتنی بر کار،  تجزیه و تحلیل وضعیت هدف …

با استفاده از این ابزارها و تکنیک ها نیاز افراد مشخص می شود و معلمین باید در این زمینه در جهت گسترش مهارت های لازم تلاش کنند و اموزش را به سمت پاسخ گویی به نیازهای زبان اموزان و بطورکلی کارکنان سوق دهند؛ پس تجزیه و تحلیل نیاز، امری ضروری در اموزش است.

باید برای پیشبرد و بهینه سازی در تدریس فنی وارد چالش جدیدی شویم، به زبان اموزان فکر کنیم و در صدد یافتن راه حل مناسب برای پاسخ به نیازهای آنان باشیم.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *